تبلیغات
سایت کانون مداحان شهرستان گناوه - مصاحبه با مداح اهلبیت حاج سعید حدادیان
سایت کانون مداحان شهرستان گناوه
ای که بستی ره میان کوچه ها بر مادرم**گردنت را میشکست آنجا اگر عباس بود
سعید حدادیان، از رزمندگان دفاع مقدس چند روز در پیش درباره اظهار نظر سیاسی مداحان مطالبی را فرموده‌اند که منتظر شدیم تا ایشان بخشی از مواضع خود را اصلاح کنند، اما متاسفانه جناب حدادیان در اصلاحیه ای که برای مصاحبه خود به روزنامه ایران ارسال کردند در همه مواد مانند رنگ لباس و لحن سخنان، مصاحبه خود را اصلاح کرد جز درباره مواضع سیاسی مداحان به همین خاطر ناگزیر شدیم به رغم تمایل درونی،به برخی نکات وارد بر سخنان ایشان اشاره می شود و مابقی بماند برای فرصتی دیگر.
ایشان در بخشی از مصاحبه فرموده اند:
«اول باید بگویم كه حتماً باید مداحان به عرصه سیاست هم وارد شوند، ثانیاً دركدام انتخابات دیدید كه نظرات ورزشكارها و یا بازیگران را نپرسند، با همه قشرهاى مختلف مصاحبه مى كنند و نظرشان را مى گیرند، همیشه از آقاى پروین پرسیده شده شما به چه كسى رأى مى دهى اما به سعید حدادیان و مداحان كه مى رسد همه صدایشان درمى آید، تازه من سیاسى تر باید باشم یا آقاى پروین من در عرصه سیاسى كشور صاحب نظر هستم یا آقاى پروین و قلعه نویى.من به نمایندگى از مداحان مى گویم كه ما در تمام جاهایى كه خطر جدى كلیت جامعه را تهدید كند وارد عمل مى شویم و این را هم امام راحل دستور داده اند كه انجام دهیم، مثلاً بنده به عنوان یك مداح طبق فرموده مقام معظم رهبرى باید از دولت حمایت كنم و مى كنم اما آنهایى كه با دولت مخالفت مى كنند و دلیل مخالفتشان هم مشخص است به ما مى گویند چرا وارد عرصه سیاست مى شوید و از دولت حمایت مى كنید.
من، حاج منصور، آقاى طاهرى و دیگران در نظام جمهورى اسلامى ایران هیچ وقت نشده كه مورد حمایت مالى دولت قرار بگیریم بنده تا الآن یكبار هم از بسیج وام نگرفته ام البته صاحب خانه و زندگى هستم ولى از دولت كمك نگرفته ام، از دوستان قرض كرده ام ولى از نظام قرض نگرفته ام، از نظام خرج خودم نكرده ام، پس ما آدم هایى كه دنبال مسائل مادى باشیم نبوده ایم.
مى خواهم به این آقایان بگویم شما اگر از امام حسین(ع) حیا ندارید و اینگونه به جامعه مداحى توهین مى كنید خودتان را چگونه صاحبنظرى مى دانید كه بدون ادله و پیروى از اصول نظریه پردازى به راحتى مى گویید ما یك جریان سیاسى هستیم.
این را حتماً بنویسید كه الحمدلله رب العالمین رئیس جمهور عزیزمان هم روزى كه آمد اهل هیچ گروهى نیست و اتفاقاً همان كاندیداهایى كه از آنها حمایت مى كردند هر كدام منصوب به یك جایى بودند.»

1) البته چندگونه می‌توان به اظهار نظر ایشان پاسخ داد اما اگر بخواهیم ساده‌ترین پاسخ را بدهیم باید بگوییم،‌ فوتبالیست ها و بازیگران اظهار نظر سیاسی‌شان در مصاحبه یا یک برنامه انتخاباتی است نه این که وسط مسابقه فوتبال یا فیلم سینمایی اظهار نظر سیاسی کنند، اما برخی مداحان در اوج مراسم عزاداری و حتی روز عاشورا و عرفه برای کسانی که جهت انجام مراسم مذهبی و نه میتینگ سیاسی آمده‌اند، اظهارنظر سیاسی می‌کنند.
پاسخ دوم این که، اظهار نظر سیاسی هنرپیشه‌ها و فوتبالیست‌ها صرفاً در حد سلیقه سیاسی آن‌هاست و کسی بار ارزشی نمی‌دهد، اما وقتی مداحان به اظهار نظر سیاسی می‌پردازند به ویژه جناب حدادیان و استاد محترم‌شان آقای منصور ارضی، این موضوع را با مسایل مذهبی و اهل‌بیت(ع) ربط می‌دهند که مثلاً در انتخاباتی که همه کاندیداها مورد تأیید شورای نگهبان و رهبر انقلاب هستند، یک کاندیدا را منتسب به امام حسین می‌کنند و کاندای دیگر را منتسب به لشکر یزید!
پاسخ سوم: هزینه کردن از جایگاه ولایت مقام معظم رهبری برای فعالیت‌های سیاسی دقیقاً معادل هزینه کردن از اهل‌بیت است، مگر در همین انتخابات دوره نهم ریاست که جنابعالی در فاصله چند روز مانده به انتخابات از یکی دیگر از کاندیداهای ریاست جمهوری غیر از دکتر احمدی‌نژاد حمایت کردید وقتی در میتینگ انتخاباتی آن در ورزشگاه نیز شرکت کردید و بعد از دور اول از آقای دکتر احمدی‌نژاد حمایت کردید با تأیید مقام معظم رهبری این کار با انجام دادید، جالب‌تر این که همان کاندیدایی که مورد حمایت اولیه شما بود توسط استادتان به عمرسعد تشبیه شد. چرا این‌گونه با ارزش‌ها بازی کنیم،‌ آیا می‌دانید این رفتارها چه اثری در مخاطبان و هواداران شما می‌گذارد، چه تعداد از آن‌ها را از هیئات زده می‌کند و چه تعدادی را مجبور به رفتارهای تند اجتماعی و سیاسی می‌کند؟
پاسخ چهارم: حمایت شخصیت‌ها احزاب و گروه‌های سیاسی از یک کاندیدا امری پذیرفته است چرا که آن‌ها با این حمایت عملکرد او هم اثرگذار خواهند بود و می‌توانند نسبت به مدیریت کشور پاسخگو باشند اما جنابعالی که قبل از دور دوم انتخابات فرمودید برای تضمین عملکرد آقای احمدی‌نژاد چک سفید می‌دهم آیا الان نسبت به عملکرد دولت نهم که مثل سایر دولت‌ها اشکالاتی دارد پاسخگو هستید که اگر پاسخگو بودید،‌ در ماه رمضان گذشته آن انتقادها را از موضع آقای احمدی‌نژاد و مشایی درباره اسرائیل بیان نمی‌کردید، پس بپذیرید که حمایت امثال شما از یک کاندیدا نه تنها در شأن شما نیست بلکه به خاطر پاسخگو نبودن درباره عملکرد دولت شما را در شرایط دشوار قرار می‌دهد.

2) جناب حدادیان در بخش دیگری از مصاحبه فرموده‌اند که مداحان چه نفع مادی در حمایت از یک گروه یا فرد خاص دارند، البته در حریت و عدم نفع شخصی آقای حدادیان سخنی نیست، اما آیا می‌توانند با همین جدیت درباره دیگران نیز سخن بگویند؟ برای نمونه به انتصاب برخی از اعضای هیئت رزمندگان غرب تهران که بخش عمده جریان مذهبی حامی آبادگران و دکتر احمدی‌نژاد در آن حضور دارند، اشاره می‌شود:
انتصاب مسئول هیات به سمت فرماندار شهر ری و معاونت استانداری تهران.
قرار گرفتن مسئله‌گوی هیئت در فهرست آبادگران و انتصاب به نایب‌رئیسی شورای شهر.
قرار گرفتن مسئول پشتیبانی هیئت در فهرست آبادگران و انتصاب به عنوان نماینده تهران.
انتصاب مداح دوم هیات به سمت مدیریتی در شهرداری.
یا می‌توان گفت اگر پس از حادثه تلخ مسجد ارگ کمک‌های سنگین دکتر احمدی‌نژاد به عنوان شهردار تهران به آقای منصور ارضی استاد آقای حدادیان جهت پرداخت دیه و معالجه مصدومان که خارج از روال شهرداری انجام شد،‌ نبود آیا ایشان کماکان همین نوع حمایت از آقای احمدی‌نژاد و حمله به رقبای ایشان را انجام می‌دادند؟ یا اهدای چندین قطعه زمین بزرگ در منطقه 14، آهنگ و صد دستگاه به مداحان مشهور برای ساخت حسینیه از طرف شهرداری در زمان آقای دکتر احمدی‌نژاد اثری در عملکرد آن‌ها نداشته است.

3) اینکه جنابعالی حمایت خود را از دکتر احمدی‌نژاد و دولت، مبتنی بر توصیه مقام معظم رهبری می‌کنید با چند ابهام مواجه است:
نخست آن که حمایت شما پیش از انتخاب ایشان صورت گرفته بود و حتی تهیه سرودی به سبک یار دبستانی یا توصیه در مجالس مختلف، ارتباطی به توصیه مقام معظم رهبری ندارد.
دوم، رهبر انقلاب، ضمن آن که بیشترین حمایت‌ها را از دولت نهم داشته‌اند، انتقادات زیادی را هم از این دولت داشته اند که رجوع به متن سخنرانی رهبری مؤید این نکته است. اما بسنده کردن به صرف تعریف و تبدیل شدن به مداح دولت به جای مداح اهل‌بیت(ع) در شرایطی که بسیاری از مداحان من‌جمله جنابعالی در دولت‌های قبلی به دلیل گرانی یا مسایل فرهنگی انتقادات زیادی به روسای جمهور و دولت‌های قبل که آن‌ها هم مورد حمایت رهبر انقلاب بوده‌اند، داشته‌اند، قابل توجیه است؟ آیا "ارتباط دادن مسئله خشکسالی به ‌گناهان اعضای دولت خاتمی" را که سال 1378 بیان کردید می‌توان امروز هم از شما شنید؟
جنابعالی باقی چالش میان روحانیت و مداحان فرموده‌اید که مداحانی نظیر آقای ارضی از دامن مرجعیت برخاسته‌اند،‌ آیا به همین زودی توهین جناب ارضی به مرجع عالیقدر آیت‌الله مکارم شیرازی را در مسجد ارک فراموش کرده‌اید که موجب تذکر جدی دفتر مقام معظم رهبری به ایشان شد، در بیست سال قبل کدام مداح را می‌شناختید که به خود اجازه بدهد، در جلسات به تغییر، درس اخلاق و نقل احادیث بپردازد؟
و پاسخ کوتاه به پرسش نخست اینکه، جناب حدادیان نه! جنابعالی و امثال جنابعالی در کسوت یک مداح اهل‌بیت(ع) قابل مقایسه با یک هنرپیشه یا فوتبالیست نیستید که سرمایه گران‌قدر و اعتبار خود که از انتساب شما به اهل‌بیت(ع) برگرفته شده را صرف رقابت‌های زودگذر و جنجال‌های سیاسی کنید.نوع مطلب : مطالب آموزشی، مطالب علمی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ


جهت انتقاد و نظر دادن راجع به این سایت می توانید به این شماره و یا به این ایمیل تماس بگیرید
09176677181
09303483561
kanonmadahan@gmail.com
سید محسن موسوی


از مداحان عزیز تقاضا میشود
برای با خبر شدن از برنامه ها،جلسات و کلاسهای
کانون مداحان گناوه کلمه "مداح"را به
شماره سامانه پیامکی زیر ارسال فرمایید

شماره سامانه پیامکی:30005292052920
مراسم هفتگی زیارت آل یاسین
در هیئت آل یاسین
جمعه شب ها
ساعت 21
همراه با سخنرانی
مراسم هفتگی دعای ندبه

هر هفته جمعه صبح

مکان:حسینیه سید بهذاد

هنگام طلوع آفتاب

مراسم هفتگی حدیث کسا

هر هفته یکشنبه شب

ساعت 20:30

مکان: حسینیه سید بهذاد


مدیر وبلاگ : سید محسن موسوی
نظرسنجی
محتوای این سایت را چگونه میبینید؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
فرم تماس
نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
امکانات دیگر

Up Page
کلیه حقوق این وبلاگ برای سایت کانون مداحان شهرستان گناوه محفوظ است